درمان به اعتیاد به پورنوگرافی

07.اعتیاد به پورن و راه درمان آن

07.اعتیاد به پورن و راه درمان آن

برای درمان اعتیاد به پورن بایستی در ابتدا بتوانیم علائم آن را تشخیص دهیم. در این قسمت از روان پادکست سعی شده است تا بر روی علائم تمرکز بیشتری شود. به نوعی که اگر خودمان یا نزدیکان دچار چنین مشکلی شدیم. با دیدن علائم به دنبال کمک باشیم. در ابتدا، باید این را بدانیم که اعتیاد به پورنوگرافی مانند اعتیاد به چیزهای دیگر است. یعنی فرد برای دور از شدن از تنش خود وارد این فضا می شود. رفته رفته تقویت می شود. یاد میگیرد که برای لذت بیشتر به سمت آن برود. و در نهایت علائم اعتیاد بروز می کنند.

علائم اعتیاد به پورنوگرافی چیست؟

علائم اعتیاد به پورن نیز مانند علائم اعتیادهای دیگر است. تحمل، علائم ترک و هوس از علائم اعتیاد است. این علائم به مرور زمان در فرد شکل می گیرند. افراد با توجه به این علائم می توانند تشخیص دهند که گرفتار این مشکل شده اند. این علائم همچنین آثار زیانباری بر اطرافیان می گذارد. رفته رفته باعث می شود اطرافیان از وضعیت پیش آمده ناراضی باشند. همه این موارد برای درمان پورنوگرافی بایستی در نظر گرفته شود.

از آن‌جاییکه علائم اعتیاد آرام پیش می روند، معمولا در ابتدا نادیده گرفته می شوند. در مراحل اولیه، فرد و خانواده این مشکل را انکار می کنند. وقتی در صدد کمک بر می‌آیند که پیامدهای آن فراگیر شده است. فرد مبتلا به اعتیاد به پورن در عملکرد روزمره خود دچار مشکل شده است. یا اینکه به روابط خود آسیب وارد می کند. در افراد به خاطر مشکلاتی که در عملکرد خود دارند،‌ به درمانگر رجوع می‌کنند.

اثر اعتیاد به پورن بر شریک جنسی و اطرافیان

مسئله دیگری که در این مورد باید به آن پرداخت این است که شریک جنسی فرد چه آسیبی می بیند. معمولا شریک جنسی هنگام آگاهی از این بیماری دچار افکار و احساساتی مخرب می شود. مثلا این که فکر می کند او در رابطه جنسی چیزی را کم می گذارد. یا اینکه از نظر جنسی جذاب نیست. آگاهی رسانی به  شریک جنسی افراد مبتلا به اعتیاد به پورن بسیار مهم است. چون شاید فرد معتاد خودش به وضعیتش بینش نداشته باشد. ولی شریک جنسی و اطرافیان با دانستن این معضل بتوانند به خودشان و او کمک کنند. برای اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه کنید.

در قسمت ۶و ۷ روانپادکست به اعتیاد به دیدن فیلم های پورن، آسیب شنایی، درمان و اثرات ان بر شریک جنسی پرداخته شده است. مهمان این قسمت جناب آقای فواد فردوسیان، روانشناس بالینی و متخصص درمان اعتیاد است.

فهرست