قرار بیقراری

قرار بیقراری: چطور بدون ملال زندگی کنم و از خودم لذت ببرم؟

قرار بیقراری: چطور بدون ملال زندگی کنم و از خودم لذت ببرم؟

دراین قسمت از زمان‌هایی صحبت کردیم که حوصله هیچ کاری را نداریم. زمان‌هایی که بیقرار هستیم و این بیقراری ما را از کار و زندگی می‌اندازد. معمولا این حالت را دوست نداریم و به مرور زمان، احساس خستگی مفرط یا افسردگی می‌کنیم.

معنی بیقراری

بیقراری یعنی قرار نداشتن. از جهتی بیقراری در اضطراب نیز دیده می‌شود. این قرار و آرام نداشتن،‌ وقتی فردی نسبت به افراد یا رفتارهای خاصی تحریک‌پذیر و حساس می‌شود هم وجود دارد. اما بیقراری که مدنظر ماست در اینجا، ملال است. ملال یک وضعیت روانی است که موجب می‌شود سلامت روان ما به خطر بیفتد. یک وضعیت روانی هست که در اون احساس رنج یا راحت نبودن می‌کنیم.

علت بیقراری

در این قسمت در مورد علل مختلف ایجاد ملال و بیقراری صحبت کردیم. همین‌طور گفتیم که چطور در روابط ایجاد می‌شود. در همین راستا، در مورد بیقراری و ملال هنگام تنهایی صحبت کردیم. ملال تنهایی ممکن است ما را در روابطی نگه دارد که در اصل آنان را نمی‌خواهیم. علل دیگر ملال در زندگی را با مثال‌هایی از زندگی روزمره پی گرفتیم.

راه حل ملال، پذیرش واقعیت است. پذیرشی که به ما کمک کند تا سازگاری بیشتری در زندگی داشته باشیم. اما چگونه می‌توانیم هم بیقراری را بپذیریم و هم از زندگی لذت ببریم؟ در این مورد نیز بحث مفصلی کردیم که با شنیدن این قسمت به آن پی می‌بریم.

وقتی در یک رابطه‌ی از دست رفته و قطع شده، مدام برای خودمان امیدواری ایجاد می‌کنیم، ملال ما بیشتر می‌شود. چون امید داریم که درست شود. در صورتی که اگه دل بریده بودیم، زودتر می‌توانستیم بپذیریم این واقعیت را، که رابطه تموم شده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ایجاد روابط در افرادی که عاطفه هراس هستند، به پادکست عاطفه هراسی مراجعه کنید.

حتی وقتی یک رابطه برقرار هست هم کلی تنش و بیقراری وجود دارد که طبیعی است! این‌که ما روی یک نفر حساس می‌شویم طبیعی است؛ چون روی همین یک نفر سرمایه‌گذاری روانی کردیم. دوستش داریم و می‌خواهیم که او نیز ما را دوست داشته باشد. ولی اگر بیقراری ما به رابطه‌مان آسیب می‌زند، بهتر است برای مشخص شدن علت و رفع آن از راهکارهای گفته شده در این قسمت استفاده کنیم.

منتظر پیشنهادات و انتقادات شما در اینجا و اپ‌های مربوط به پادکست هستیم. همین‌طور با ما در صفحات اجتماعی همراه باشید.

منبع برای مطالعه‌ی بیشتر: معنی ملال در روانشناسی

فهرست