تربیت جنسی

13. تربیت جنسی کودک صفر تا دو سال

13. تربیت جنسی کودک صفر تا دو سال

تربیت جنسی کودک همانند هر نوع تربیت دیگری اهمیت دارد. همانطور که هر نوع تربیتی در کودک با دوره­ های سنی رشدی مختلف طبقه بندی می شود، تربیت جنسی کودک نیز به دوره­ ی سنی صفر تا ۲ ساله، ۲ تا ۵ ساله یا ۲ تا ۷ ساله،  ۵ تا ۱۰ ساله یا ۷ تا ۱۰ ساله و ۱۰ تا ۲۴ ساله  تقسیم می شود.

هر دوره ی سنی کودک طبق تربیت جنسی، علایم طبیعی رشد جنسی هستند. به علاوه، بایدها و نبایدهایی در مورد تربیت جنسی کودک در هر دوره ی سنی وجود دارد که آگاهی والدین نسبت به این اصول، می تواند به تربیت جنسی مفید تر کمک کند و تربیت جنسی سالم راهگشای سلامت جنسی در دوره های سنی بعدی خواهد بود. در واقع تربیت جنسی از همان ابتدای تولد شروع می­شود و از لحظه ی به دنیا آمدن کودک کنجکاو است.

تربیت جنسی کودک و دوره ی سنی ۰ تا ۲ سال

دوره­ ی ۰ تا ۲ سال تربیت جنسی کودک، دوره بن مایه ی رشد جنسی است.  نوزاد توجهش معطوف به حواس و حرکاتش است. در این دوره­ ی سنی، نوزاد هر چیزی که به دستش می ­رسد را به دهان می ­برد. با دهانش تمایل دارد تمامی جهان را کشف کند. در این دوره، سن شیر خوردن نوزاد است و نوزاد سینه ­ی مادر را نیز به دهان می ­برد و تجربه­ ی ناشی از لمس آن را تجربه می کند. نوزاد در این دوره بیشتر از هر دوره ی دیگری به آغوش کشیده می­ شود و متوجه می شود لمس با لذت همراه است. به علاوه وقتی در آغوش کشیده می شود به آرامش نیز می رسد.

تربیت جنسی کودک و آشنایی با اندامهای جنسی

به طور کلی، مراحل شناخت خود در دوره صفر تا دو سال، به عنوان یک موجود در این دوره از طریق لمس اتفاق می افتد. کودک از طریق لمس به مرور بدن خود را کشف می کند. کودک به همان شکلی که اعضای بدن خودش رو می شناسد، اندامهای تناسلی خود را نیز مانند سایر اعضای بدنش کشف می کند. همان طور که والدین از کودک می خواهند دهان، بینی و چشم خود را نشان دهد، نیاز است که اندامهای تناسلی خودش را نیز بشناسد. اندامهای تناسلی نیز در همین دوره کشف خواهند شد و بهتر است والدین نامهای عجیب و غریب را به کودکشان یاد ندهند.

یکی از راه های بالا بردن اطلاعات و  آگاهی، گوش دادن به پادکست است. اگر نیاز به بالا بردن اطلاعاتتان در مورد تربیت جنسی کودکان ۰ تا ۲ سال دارید در قسمت ۱۳ روانپادکست به آن پرداختیم.  این قسمت روانپادکست را از دست ندهید.

فهرست