loader

جزئیات روان نوشته

تعریف روانشناسی

نوشته روانشناسی از دیرباز برای همه اقشار مردم جالب توجه بوده است. در متون باستانی، راه و روش فهم خود و دیگران، از طریق توصیه، توصیف سرگذشت یا به صورت فرمان دیده می‌شود. انسان همیشه می‌خواسته از ذهنیات خود و اطرافیانش سردربیاورد. این آگاهی به او کمک می‌کند تا بهتر خودش را بشناسد. سایرین را بتواند درک کند. رفتار متناسبی نسبت به موقعیتی که در آن است نشان دهد. در نهایت نیز، رفتار طرف مقابل را پیش‌بینی کند. در روانشناسی این موضوعات مورد بحث قرار می‌گیرند.

در دنیای امروز، مردم به دنبال کسب اطلاعات هستند. اطلاعات در قالب تلویزیون، رادیو، کتاب، روزنامه، مقالات آنلاین، اینترنت، پادکست و متن بین افراد رد و بدل می شود. امروزه، افراد تمایل و علاقه شان به مباحث روانشناسی بیشتر از گذشته است.  قبلا، باور عامه این بود که افراد دیوانه به روانشناس نیاز دارند. اما خوشبختانه، در دنیای امروز نه تنها افکار عمومی دیدگاه بهتری نسبت به روانشناس دارد بلکه تمایل افراد به مطالعه ی نوشته روانشناسی نیز بیشتر شده است.  نوشته‌های روانشناسی در قالب کتاب‌های قطور روانه ی بازار می شود و خیلی مفید خواهد بود که برای وقتهای کم و مرده ای که داریم بتوانیم زمانمان را به مطالعه ی مطالب مختصرتری اختصاص دهیم.

در نوشته روانشناسی چه چیزهایی وجود دارد؟

در نوشته روانشناسی نیازهای مختلفی مد نظر قرار گرفته می‌شود. علاوه براین که به روانشناسی نیاز است تا بتوانیم در ارتباطات به اهداف خود برسیم، برای رسیدن به نیازهای شخصی نیز نیاز داریم راهکارهای متناسب را یاد بگیریم. مثلا والدی که بعد از تنبیه بدنی فرزندش دچار عذاب وجدان می‌شود، نیاز دارد تا در ابتدا بداند چه الگوی رفتاری را انجام می‌دهد که در نهایت منجر به عذاب وجدان خودش شده است. همچنین، بایستی مهارت‌هایی را یاد بگیرد که بتواند از تبدیل شدن این تنبیه به بدرفتاری با فرزند جلوگیری کند.

نوشته روانشناسی هم به ما کمک می‌کنند تا خودمان و اطرافیانمان را بفهمیم و هم مهارت‌هایی را یاد می‌دهد که بتوانیم با وجود آن رفتار متناسب با موقعیت داشته باشیم.

نوشته روانشناسی در روانپادکست

نوشته روانشناسی که در قالب روان نوشته در سایت روانپادکست آورده شده است، هدفش بالا بردن سطح دانش روانشناسی و آگاهی به زبان ساده برای عموم است. روانشناسان مشغول در تیم روانپادکست، قلم می زنند و متنهای ناب روانشناسی را در حیطه های مختلف، به صورت خلاصه در اختیار دوستان مشتاق علم روانشناسی می گذارند.

نوشته روانشناسی برشی از دغدغه های روانشناسان تیم است که با شما در میان می گذارند و امید است به هدف خود که ارایه ی نگاهی نو به علم روانشناسی است، برسند. روانشناسان در بخش روان نوشته با نوشته روانشناسی، آغوش باز خود را به سوی علاقمندانشان باز می کنند و با ارایه ی مطالب مختصر در مورد موضوعات مختلف، موجود در بغل گرفته شان را سیراب می کنند.

در روان‌نوشته چه چیزی نوشته می‌شود؟

نوشته روانشناسی که مدنظر ماست، اطلاعات روانشناسی است که در قالب خاصی بیان می‌شوند. این اطلاعات یا از دید متخصص روانشناس است. به این معنا که علاوه بر منابع علمی، تجارب حرفه‌ای نیز پشتوانه اطلاعات قرار می‌گیرد. به این ترتیب، ممکن است برخی از مطالب صرفا تجربه حرفه‌ای یک متخصص باشد و در آن صورت حتما در متن قید می‌شود که مطلب مورد نظر یک واقعیت علمی نیست. هرچند، در کل در روانشناسی همیشه دیدگاه‌های متناقض و استثنائات وجود دارند و این‌که همیشه با حداقل 95 درصد اطمینان در مورد وجود یا عدم رابطه پدیده‌ها با یکدیگر صحبت می‌شود.

در روانپادکست، نوشته روانشناسی در راستای نیاز مخاطب تدوین می‌شود. گروه روانپادکست با مخاطبان در قسمت پادکست، دیدگاه‌های سایت یا صفحات اجتماعی تعامل برقرار می‌کند. نظرات مخاطبان راهگشای کار ماست. همچنین، موضوعاتی که در جامعه به صورت همگانی مورد توجه قرار می‌گیرد، نشان دهنده این نیاز است که آن موضوع بایستی بررسی شود.

نوشته روانشناسی و دسته بندی ها در روانپادکست

بسته به موضوعاتی که نحوه مشخص شدن آن ذکر شد و مبحثی که نویسندگان سایت روانپادکست در مورد آن مطالعه و پژوهش می‌کنند، نوشته روانشناسی در روانپادکست دسته‌بندی شده است.

روابط

نیاز ابتدایی هر فردی از بدو تولد، داشتن رابطه با اطرافیان است. به حدی این نیاز حیاتی است که فرد بدون آن ممکن است بمیرد. در بستر رابطه است که فرد زندگی کردن را می‌آموزد. در بطن رابطه، بزرگ می‌شود و رشد می‌یابد. شخصیت فرد در همین بستر شکل می‌گیرد. در سایه روابط، صمیمیت را تجربه می کند. اگر این زمینه با مشکل باشد، فرد در ادامه زندگی به مشکل برمی‌خورد. در نوشته روانشناسی سعی می‌شود این نیاز حیاتی مورد بررسی قرار گیرد.

خود شناسی

در این نوشته روانشناسی، دنیا از دید خود فرد دیده می‌شود. به عبارتی، ما دیدگاه‌های مختلفی نسبت به زندگی، دنیا و اطرافیان خود داریم که این دیدگاه‌ها در نحوه برخورد ما با محیط اثر بسیاری دارد. این‌که “خود” یا “من” هر فردی چگونه تشکیل شده و تحول یافته، کمک می‌کند تا بتواند وجه تمایز خود را از دنیا و اطرافیان بیابد. در این راستا، یاد می‌گیرد تا ویژگی‌های خودش را بشناسد و خودش را دوست داشته باشد. فردی که خودش را بتواند دوست داشته باشد، ظرفیت پذیرش و دوست داشتن دیگران نیز در او شکل می‌گیرد.

فرزندپروری

هر والدی حس می‌کند به نحوی نسبت به فرزندش و آینده او مسئول است. اما یک طرف قضیه، ویژگی‌های فرزند است. در این دسته‌بندی از نوشته روانشناسی، به این می‌پردازیم که والد لازم است در ابتدا فرزندش را بفهمد و بعد از آن نسبت به پرورش او اقدام کند. همچنین در این نوشته روانشناسی، به احساسات والد نسبت به مقوله فرزندپروری می‌پردازیم. حسی که والد نسبت به این مسئولیت گرانبار و فرزندش دارد، در فرزندپروری تآثیر مستقیم دارد. بنابراین، با پذیرش احساساتمان نسبت به فرزندمان، می‌توانیم ویژگی‌های او را بدون قیدوشرط بپذیریم و محیطی امن جهت پرورش و تربیت او فراهم کنیم.

آسیب‌شناسی

بسیاری از مشکلاتی که داریم، به تحصیل، روابط و شغل ما آسیب وارد می‌کنند. از نظر روانشناسی این مشکلات می‌توانند ناشی از تجارب کودکی، روابط ما با اطرافیان، آسیب‌های دوران تحولی و یا ضربه‌های جسمی یا هیجانی که اخیرا دچارشان شده‌ایم باشند. به هر نحوی که ایجاد شده‌اند، گاهی حتی از وجود آن اطلاع نداریم ولی آسیب می‌بینیم. در این نوشته روانشناسی، هدف این است که افراد از وجود مشکلاتی که باعث آسیب شده‌اند آگاه باشند. همچنین، بدانند چه زمانی به کمک حرفه‌ای نیاز دارند.

روان‌درمانی

در این نوشته روانشناسی سعی شده است رویکردهای مختلف روانشناسی تحت بررسی قرار گیرند. به نحوی که سؤالاتی که متخصصان دارند پیگیری و پاسخ داده شود. همچنین، درمانجویان نیز با توجه به مشکلی که دارند، بتوانند درمانی که بهترین کمک را به آن‌ها ارایه می­دهد، را انتخاب کنند.

نوشته روانشناسی و تحلیل فیلم

در این نوشته روانشناسی، فیلم‌هایی که مرتبط با موضوعات مطرح شده هستند مورد بررسی قرار می‌گیرند. در این قسمت از منظر روانشناختی و از دید یک روانشناس و متخصص، به فیلم‌ها نگاه می‌شود. فیلم از دریچه­‌ی یک روانشناس بررسی می­شود و دیدگاه هایش با مخاطب در میان گذاشته می شود. از این طریق، مخاطب فیلم را از زاویه ی دیگری نیز مورد توجه قرار می دهد.  

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود از قسمت زیر اقدام فرمایید

دیدگاه

با ما در ارتباط باشید

سوالات و پیشنهادات خود را از طریق لینک زیر ارسال فرمایید

img

تمامی حقوق متعلق به روان پادکست می باشد