اعتیاد به پو-رن

06.اعتیاد به پورنوگرافی، تعریف و تشخیص

06.اعتیاد به پورنوگرافی، تعریف و تشخیص

بسیاری از افراد فکر می کنند که فقط با سوء مصرف مواد مخدر، محرک یا مشروبات الکلی فرد ممکن است به اعتیاد کشیده شود. در صورتی که هر چیزی که ما در استفاده آن به صورتی نابهنجار دچار مشکل شویم می تواند ما را به اعتیاد بکشاند.

انواع اعتیاد چه چیزهایی هستند؟

مثلا وقتی دیدن صفحات اجتماعی در هیاهوی زندگی پراسترس می تواند مرحمی حتی برای لحظه‌ای باشد تا بتوانیم از دغدغه‌هایمان رها شویم. رفته رفته بیشتر وارد این صفحات می شویم. تا اینکه به خودمان می‌آییم و می بینیم که وقتمان دیگر دست خودمان نیست. در اعتیاد به پورنوگرافی خوابمان مختل شده است. تمرکزمان از بین رفته است. تحت کنترل فضای سایبری قرار گرفتیم. شاید ساعت ها در فضای مجازی باشیم و گذر زمان را متوجه نشویم. وقتی هم نیستیم، هوس میکنیم گوشی خود را باز کنیم و شروع کنیم.

اعتیاد به پورنوگرافی چیست؟

به همین منوال، میتوانیم به موارد دیگر معتاد شویم. ممکن است به هر دلیلی وارد سایت های پورن شویم. این سایت ها علاوه بر ارضای نیاز جنسی، ما را از دغدغه هایمان نیز دور می کنند. برای ساعتی در فضایی دیگر زندگی می کنیم. فانتزی های جنسی خود را تحقق یافته می یابیم. در نهایت، در اعتیاد به پورنوگرافی ارضای روانی و جسمی را به صورت لحظه ای تجربه می کنیم. این ارضا می تواند از طریق رفع تنش خود را نشان دهد. به عبارتی، فرد تنشی که دارد را با ارضای جنسی کم می کند.

با این کار، رفته رفته تقویت می شویم که بیشتر سراغ چنین محتواهایی برویم. بعد از مدتی، در اعتیاد به پورنوگرافی درگیر این محتواها می شویم. از این به بعد دیگر محتواهای قبلی ما را ارضا می کنند. با مضمون های جدید مواجه می شویم. این باعث می شود تا از دنیای فانتزی خود فراتر رویم. این که با محتواهای قبلی راضی نیستیم به خودی خود یکی از علائم اعتیاد حساب می شود. این علامت “تحمل” نام دارد. یعنی فرد با دوز قبلی ارضا نمیشود. و در مواجهه جدید بایستی مقدار بیشتری مصرف کند. که در مثال ما یعنی باید زمان بیشتری صرف محتواهای متنوع تری می کند. برای اطلاعات بیشتر، به این سایت مراجعه کنید.

در قسمت ۶و ۷ روانپادکست به اعتیاد به دیدن فیلم‌های پورن، آسیب شنایی، درمان و اثرات ان بر شریک جنسی پرداخته شده است. مهمان این قسمت جناب آقای فواد فردوسیان، روانشناس بالینی و متخصص درمان اعتیاد است.

فهرست