تجاوز

15. تربیت جنسی. تجاوز

15. تربیت جنسی. تجاوز

در جوامع مختلف ما شاهد کودک آزاری (سو رفتار) و مسامحه (غفلت)‌ هستیم. کودک آزاری جسمی و جنسی (تجاوز یا اعمال شبه تجاوز)  در بین دختران و پسران در سنین مختلف و تمام سطوح اجتماعی و اقتصادی مشاهده می شود. هر نوع سو رفتار مداوم و کودک آزاری  که کودک تجربه می کند، موقعیتی اضطراری برای کودک محسوب می ­شود.  تجاوز به حقوق کودک موقعیتی حساس است که باید به آن پرداخته شود.

کودک آزاری جسمی

در کودک آزاری جسمی، کودک از نظر جسمی و فیزیکی مورد آزار قرار می گیرد. در کودک آزاری جنسی یا سو رفتار جنسی با کودک، کودک مورد آزار و اذیت جنسی قرار می گیرد. از منظر روانشناسی، تجاوز فقط دخول نیست، حتی کلامی که بار جنسی داشته باشد می تواند نوعی آزار و اذیت جنسی محسوب شود. نگاهی که بار جنسی داشته باشد می­ تواند نوعی تعرض به حقوق کودک باشد.

کودک آزاری جنسی

در کودک آزاری جنسی به دلیل وجود احساسات مختلف مثل احساس گناه، شرم، ترس کودک و تهدید کودک آزار معمولا در پرده ای از ابهام و سکوت باقی می ماند. یا گاها اگر والدین هم مطلع شوند، ممکن است خودشان به سکوت کودکشان دامن بزنند. او را مجبور کنند که حرفی نزند. یا کودکشان را مقصر بدانند و او را بیشتر در احساس گناه غرق کنند.

به علاوه کودک احساس خشم نیز می­ کند چون برخلاف میل خود در موقعیتی قرار می گیرد که تمایل به ماندن در آن موقعیت ندارد. او متوجه می شود لمسی که در این موقعیت دریافت می کند با لمسی که از والدینش دریافت می کند، متفاوت است.

از طرف دیگر، کودک ازتجربه ی تجاوزیا آزار جنسی احساس لذت نیز می کند و ممکن است خودش را به دلیل وجود این احساس، مدام سرزنش کند و بخواهد از خود انتقام بگیرد و خود ارضایی ممکن است یکی از راه حل های او باشد. از طریق این شیوه خودش به خودش کودک آزاری را تحمیل کند. با خود ارضایی های مکرر سعی بر کاهش تنش و اضطراب ناشی از تجربه ی کودک آزاری جنسی دارد اما در دراز مدت بیشتر به خودش آسیب می زند.

تظاهرات رفتاری کودک

تظاهرات رفتاری خاصی برای اثبات کودک آزاری جنسی و یا تجاوز وجود  ندارد اما کودکان قربانی رفتارهای گوناگون خاصی ممکن است از خود نشان دهند. کودکانی که اطلاعات زیادی در مورد اعمال جنسی دارند ممکن است شاهد عمل جنسی یا قربانی آن شده باشند. کودکانی که مورد کودک آزاری جنسی قرار گرفتند، ممکن است در بازی هایشان تم جنسی نشان دهند و نسبت به همسالانشان رفتارهای جنسی از خود نشان بدهند.

کودکانی که مورد کودک آزاری جنسی قرار گرفته اند ممکن است رفتار های پرخاشگرانه از خود نشان بدهند و این رفتارها شایع است. یا ممکن است گوشه گیر شوند. شب اداری از خود نشان بدهند یا به رفتارهای سنین پایینتر خود پسرفت کنند.

هشدار به والدین

علامت های ذکر شده می تواند زنگ خطری برای والدین باشد. البته این موارد احتمالاتی است که می تواند والدین را گوش به زنگ کند که تغییری در کودکشان رخ داده است. اثرات روانشناختی و جسمانی کودک آزاری جنسی ممکن است ویرانگر و دیرپا است و آگاهی والدین می تواند در تحمل این آسیب کمک کننده باشد. آگاهی والدین از تربیت جنسی نیز میتواند راهگشا باشد. والدین همدل می توانند کودکشان را مورد حمایت قرار دهند و کودک در سایه ی والدینی که درک می کنند، می تواند بهتر این تروما را پشت سر بگذارد.

برای بالا بردن اطلاعاتتان در مورد واکنش نسبت به تجاوز و یا پیشگیری از آن قسمت پانزدهم روانپادکست را بشنوید…

فهرست