تربیت جنسی کودک

12. تربیت جنسی فرزند

12. تربیت جنسی فرزند

تربیت جنسی، همانند هر نوع تربیت دیگری حایز اهمیت است. هر چند تابوهای موجود در جامعه والدین را به این سمت سوق می دهد که این نوع تربیت را نادیده انگارند. یا تصورشان بر این است که هر چه سخت گیری بیشتری نشان دهند، کودکشان از تربیت جنسی بی نیاز خواهد بود.

تربیت جنسی و نگرش والدین

طرز برخورد والدین با مسایل جنسی خود و اینکه خودشان در این زمینه چه نوع برخوردی از سوی والدینشان دریافت کرده­ اند، نشاندهنده ی نگرش آنها نسبت به این نوع تربیت خواهد بود. به علاوه بیزاری از جنسیت خود یا همسر در والدین نیز در اعمال تربیت جنسی بر کودکان اثر گذار خواهد بود.

تربیت جنسی و توجه به دوره های سنی

همانطور که هر نوع تربیت در کودک با دوره­ های سنی رشدی مختلف طبقه بندی می شود، این نوع تربیت نیز به دوره­ ی سنی ۰ تا ۲ ساله، ۲ تا ۵ ساله یا ۲ تا ۷ ساله،  ۵ تا ۱۰ ساله یا ۷ تا ۱۰ ساله و ۱۰ تا ۲۴ ساله  تقسیم می شود. هر دوره ی سنی کودک طبق تربیت جنسی، علایم طبیعی رشد جنسی هستند. به علاوه، بایدها و نبایدهایی در هر دوره ی سنی در مورد این نوع تربیت وجود دارد که آگاهی والدین نسبت به این اصول، می تواند به تربیت مفید تر کمک کند و تربیت سالم راهگشای سلامت جنسی در دوره های سنی بعدی خواهد بود.

وظیفه ی والدین در هر دوره ی سنی

در هر دوره ی سنی علاوه بر اینکه والدین باید آگاهی خود را نسبت به مسایل جنسی و تربیت کودک در این زمینه بالا ببرند، باید بتوانند سوالات کودک در این مورد را نیز تا حد امکان و به اقتضای سن کودک پاسخ دهند.

همچنین، کودکان سنین بالاتر علاوه بر سوالاتی که خودشان می پرسند، نیاز به آموزشهایی نیز دارند. به عنوان مثال، در دوره ی نوجوانی، نوجوانان نیاز به آموزشهایی در خصوص بلوغ به ویژه پریود در دختران و انزال در پسران دارند و والد همجنس بهتر است این اطلاعات را به فرزندش بدهد نه تنها در مورد جنسیت خودش بلکه در مورد جنسیت مقابل نیز ارایه ی اطلاعات لازم و مفید خواهد بود.

نتیجه گیری

بنابراین، والدین خود نیاز به آموزش و آگاهی در مورد این نوع تربیت در کودکان دارند تا بدانند در هر دوره ی سنی و به اقتضای سن کودکشان چه نوع واکنشی نشان دهند و تا چه حدی اطلاعات بدهند.

یکی از راه های بالا بردن  آگاهی، گوش دادن به پادکست است. اگر نیاز به بالا بردن اطلاعاتتان در مورد تربیت کودکان از نظر جنسی دارید، قسمت ۱۲ روانپادکست را از دست ندهید.

فهرست