بی‌انگیزگی

بی‌انگیزگی : چگونه بر آن غلبه کنیم

بی‌انگیزگی : چگونه بر آن غلبه کنیم

بی‌انگیزگی حالتی است که همه ما ممکن است گاهی آن را تجربه کنیم. گاهی اوقات سخت است تا برای شرکت فعال در فعالیت‌های مفید برای سلامت روان خود، انگیزه پیدا کنیم؛ از ملاقات با دوستان گرفته تا شروع یک پروژه و فعالیت جدید یا انجام دادن سرگرمی‌هایی که قبلاً دوست داشتیم. حالت بی‌انگیزگی وقتی با مشکلات سلامت روان خود در حال دست و پنجه نرم کردن هستیم، ممکن است سخت‌تر نیز به نظر آید. در ادامه راه‌هایی برای غلبه بر بی‌انگیزگی معرفی می‌کنیم:

 تکلیف را به بخش‌های قابل مدیریت تقسیم کنید

در غلبه بر بی‌انگیزگی، شکستن تکلیف به بخش‌هایی که به رسیدن به هدف نهایی منجر می‌شوند، می‌تواند در مدیریت افکارتان کمک‌کننده باشد. تمرکز بر تکالیف کوچکی که منجر به تکمیل کامل پروژه می‌شود، می‌تواند به افراد کمک کند تا در زمان حال بر روی هدف خود بمانیم. هر فعالیت را به گام‌هایی تقسیم کنید که به هدفی کوچک، در راستای رسیدن به هدف اصلی منجر می‌شوند.

برای انجام کارهای کوچک نیز به خود اعتبار و ارزش بدهید

هرچیز مثبتی که در طول روز تجربه می‌کنید را یادداشت کنید. بسیاری از افراد احساس می‌کنند که نوشتن موارد مثبت می‌تواند در امیدوار ماندن به هدف مفید باشد، خصوصاً هنگامی که از نظر هیجانی درگیر هستیم. ثبت وقایع مثبت به عنوان یادآور لحظات خاص، خود می‌تواند انگیزه دهنده باشد. با هر تکلیفی که انجام می‌دهید، خود را تشویق کنید. اثر این کار بسیار خوب است.

تمرین ذهن‌آگاهی و انجام کارهای کوچکی چون بلند شدن از تخت، مسواک زدن و شبیه آن‌ها نیز می‌تواند بر تمرکز بر لحظه و قدر دانستن زمان‌هایی که سپری می‌شوند، کمک‌کننده باشد. می‌توانید در پایان روز، سه موفقیت خود در آن روز، هرچند که کوچک بوده باشد را برای خود یادداشت کنید. یادآوری این‌که چه موفقیت‌هایی به‌دست اورده‌اید، صرف نظر از کوچک یا بزرگ بودن آن‌ها، همیشه می‌تواند مایه افتخار باشد. می‌توانید تصور کنید گویی در حال انجام یک بازی هستید و با گذشت هر مرحله، جایزه دریافت می‌کنید.

زمان‌هایی را فقط برای استراحت خود در نظر بگیرید

اوقاتی برای خود اختصاص دهید و در طی آن‌ها، فعالیت‌هایی که مورد علاقه‌تان بوده و برایتان لذت‌بخش است انجام دهید؛ از گردش در شهر تا نشستن روی نیمکت پارک و دیدن منظره‌های طبیعی. زمان گذاشتن برای این‌که از خود مراقبت کنید، حمایت بسیاری از سلامت روان شما می‌کند و ممکن است الهام‌بخش شما نیز باشد. استراحت کردن عامل بسیار مهمی در باانگیزه ماندن است.

با خود نرم و مهربان رفتار کنید

وضعیت احساسی کنونی خود را بپذیرید. احساسات خود را به رسمیت بشناسید (حتی اگر احساست ناراحت کننده‌ای باشند) و در صورت نیاز به دنبال راه‌هایی برای کسب حمایت باشید. تمرین برای مراقبت از خود و نرم برخورد کردن با خود می‌تواند در زمان بی‌انگیزگی بسیار اثربخش باشد.

سعی کنید در لحظه حال باشید

باقی ماندن در لحظه حال می‌تواند تمرکز را افزایش داده و این امر ممکن است در زمان بی‌انگیزگی مفید باشد. امتحان کردن غذای جدید، گردش یا هر فعالیت دیگری که می‌تواند به شما کمک کند در لحظه حال باشید، کمک‌کننده است.

در رویدادهای مفید شرکت کنید

کتاب‌ها، جلسات و رویدادهای خودیاری، ابزاری هستند که می‌توانید در جهت ارتقای دانش خود در مورد سلامت روان را بهبود بخشید. با یادگیری شیوه‌های بهبود عزت نفس در این راه مفید است.

هر از گاهی به هدف و چیزی که به آن می‌رسید، نگاه کنید

ممکن است گاهی دلایلی که پشت هدفتان بوده را فراموش کنید و این امر منجر به بی‌انگیزگی شما شود. ممکن است دلایل شخصی خود را برای انجام کارهایتان فراموش کنید. با این وجود، این دلایل شما هستند که منجر به ایجاد انگیزه در شما شده‌اند. از خود بپرسید چرا دارم این کار را می‌کنم؟ آیا این کار کمک می‌کند به اهدافم برسم؟ چرا می‌خواهم به این اهداف برسم؟

هر از گاهی، دلایل خود برای انجام کاری و اولویت‌هایتان را ارزیابی کنید. ممکن است اولویت‌هایتان تغییر کرده باشد و به همین خاطر با کم‌اهمیت‌تر شدن هدف، انگیزه‌تان را کمتر کرده است. پس نیاز دارید تا هر از مدتی، اهداف اصلی خود را ارزیابی دوباره کنید و مراحل رسیدن به آن‌ها را نیز مرور کنید. همچنین می‌توانید خود را تصور کنید که به هدفتان رسیدید. تصور کنید شما در رسیدن به هدفتان موفق شدید. ببینید آن لحظه چگونه است، چه احساسی دارید، چه کارهایی انجام خواهید داد.

به دکوراسیون محل کار یا مطالعه خود اهمیت دهید

محیط راحت و خوشایند می‌تواند شما را باانگیزه نگه دارد در حالی که محیط ناراحت کننده، انگیزه شما را می‌گیرد. وسایلی که از نظرتان منجر به ناراحتی جسمی شما می‌شود یا دیدنشان منجر به کم‌انگیزه شدنتان می‌شود را عوض کنید. سعی کنید محیط خود را روشن‌تر کنید، محیط تاریک منجر به خلق منفی می‌شود. می‌توانید قاب عکس افراد مهم خود مانند خانواده، دوستان و گروه‌های موسیقی و بایگران مورد علاقه را نیز در محل کار خود قرار دهید.

انتظار ایجاد مشکل در مسیر رسیدن به هدف داشته باشید

زمانیکه تجربه شما با چیزی که انتظار دارید، یکی نباشد، احساس خوبی نخواهید داشت. به این حالت، ناهماهنگی شناختی می‌گویند. این حالت در طول زمان می‌تواند به استرس بیانجامد و در حفظ انگیزه اخلال ایجاد کند. اگر انتظار مشکلات و موانع را در رسیدن به هدفتان داشته باشید، به میزان کمتری تخت تأثیر آن‌ها قرار می‌گیرید.

انواع مختلف بی‌انگیزگی را بشناسید و از هم متمایز کنید

بی‌انگیزگی همیشه چیز بدی نیست و گاهی اوقات می‌تواند نشان‌دهنده لذت نبردن از کاری که می‌کنید باشد یا احساس کنید تکلیف به اندازه کافی چالش برانگیز نیست. در زمان‌های دیگر، بی‌انگیزگی نوعی رفتار خودتخریبی است و نیازمند آن است تا برطرف شود.

زمان‌هایی که می‌خواهید با پاداش دادن به خود، فعالیت‌های خود را پیش ببرید، به این موضوع دقت کنید که اگر از کاری لذت می‌برید، تعیین پاداش مادی می‌تواند انگیزه درونی شما را کم کند. در واقع اگر انگیزش درونی برای داشتن فعالیتی دارید، نیاز به پاداش زیادی ندارید و پاداش کلامی مفیدتر از پاداش مادی است. در صورتی که انگیزه درونی برای انجام کار ندارید، پاداش مادی نیز می‌تواند مفید باشد و طبیعتاً چون انگیزه درونی وجود ندارد، آسیبی نیز به آن وارد نخواهد شد.

به دنبال کمک باشید

صحبت در مورد احساساتتان می‌تواند برای سلامت روانتان مفید باشد. این موررد اغلب اولین گام در غلبه بر مشکلات سلامت روان و همچنین بی‌انگیزگی بوده و افرادی هستند که مایل هستند صحبت‌های شما را بشنوند. برخی ترجیح می‌دهند با خانواده یا دوستان نزدیک خود صحبت کنند و برخی دیگر تمایل دارند با یک فرد متخصص و حرفه‌ای مشکلاتشان را در میان بگذارند. مراجعه به روانشناس می‌تواند برای غلبه بر بی‌انگیزگی مفید باشد.

مطالعه بیشتر

 

فهرست