تخریب خود

تخریب خود : راهکارهایی برای مقابله با رفتارهای مخرب

تخریب خود : راهکارهایی برای مقابله با رفتارهای مخرب

در روان‌نوشته‌ی با عنوان رفتار مخرب خود و شیوه‌های متوقف کردن این رفتارها، راهکارهایی برای مقابله با تخریب خود ارائه دادیم. در ادامه چند راهکار دیگر عنوان خواهیم کرد

از راهکارهایی برای مبارزه با اجتناب و اهمال کاری استفاده کنید

زمانی که اهمال کاری یا اجتناب می‌کنیم، اضطراب ما نسبت به موضوعی که از آن اجتناب می‌کنیم، احتمالاً بیشتر هم خواهد شد. اکثر اوقات افرادی که در کارها اهمال می‌کنند، به شیوه‌های مختلف آغاز کردن کار فکر نمی‌کنند؛ در حالی که راه‌های بسیاری وجود دارند. با شناسایی چند راهکار مورد علاقه‌تان، همواره یک راهکار خواهید داشت که مرتبط با مشکل روبه‌رویتان باشد و در آن موقعیت، قابل اجرا باشد. در نتیجه به سمت تخریب خود پیش نمی‌روید.

بعضی از این راهکارها

  • از کارها و پروژه‌هایی که می‌خواهید انجام دهید، لیست تهیه کنید. در این لیست، هر گام و اقدامی که برای انجام کار لازم است، مشخص کنید. لیست کارهای روزانه نیز داشته باشید و در آن فقط کارهایی که همان روز باید انجام شوند را یادداشت کنید. لیست مختص هر پروژه، به شما کمک می‌کند تا از خرده زمان‌هایی که در اختیار دارید نیز استفاده کنید. اگر پنج یا ده دقیقه وقت داشته باشید، می‌توانید یک قدم کوچک مشخص شده را در جهت انجام پروژه بردارید.
  • کارهای نامرتبط را به حداقل برسانید و فقط به میزانی که لازم است، آن‌ها را انجام دهید. با این امر از تخریب خود و اهدافتان جلوگیری می‌کنید. افراد کمال‌گرا عادت دارند پروژه‌ها را به گونه‌ای گسترش دهند که به نقطه‌ی غیرقابل مهار برسد.
  • گام‌های آخر را اول انجام دهید. گاهی اوقات، گام‌های آخر یک پروژه را راحت‌تر می‌شود شروع کرد تا گام‌های اولیه.
  • وانمود کنید که شما یک منبع بیرونی برای یک پروژه هستید و می‌خواهید به دیگران دستورالعمل و راهنمایی بدهید. این به شما می‌کند انتظارتان از دیگران را با انتظارتان از خود مقایسه کنید. در صورت بیشتر بودن انتظار از خود، آن‌گاه این کار می‌تواند در کم کردن و ساده کردن انتظارات از خودتان، به شما کمک کند.

راهکارهای ترجیحی شما ممکن است در طول زمان تغییر کند؛ اما داشتن یک لیست بزرگ از راهکارها، به شما اجازه می‌دهد تا در صورت ناکارآمدی راهکارهای قبلی، از راهکارهای جدید استفاده کنید. همان‌طور که شرایط زندگی‌تان تغییر می‌کند (مانند به دنیا آمدن فرزند و عوض شدن نقش شغلی)، احتمالاً به راهکارهای جدیدی نیازمند هستید.

تخریب خود
راهکارهای مقابله با خودتخریبی

برای مقابله با تخریب خود ، تصمیمات در ظاهر نامرتبط خود را درک کنید

«تصمیمات در ظاهر نامرتبط»، مفهومی است که از درمان اعتیاد وارد حوزه‌های دیگر شده است. برای مثال، فرد معتادی که در حال ترک است، ممکن است به یک دوست قدیمی که در محافل مختلف با او بوده است، زنگ بزند تا دیداری تازه کند. همین تصمیم کوچک برای تازه کردن دیدار، باعث می‌شود تا هر دو دوباره در سراشیبی مصرف دوباره مواد و الکل قرار بگیرند. نتیجه این امر، تخریب خود است.

شما می‌توانید از همین مفهوم برای رفتارهای خودتخریبی که کمتر مخرب هستند اما هم‌چنان جزء رفتارهای مخرب هستند، استفاده کنید. برای مثال، ممکن است متوجه شوید که اگر بخواهید کار جدیدی را حدود 30 دقیقه پس از برگشتن از سر کار انجام دهید، به احتمال زیاد دیرتر از سر کار برخواهید گشت. یا اگر شما معمولاً دیر به سر قرارهای خود می‌رسید، ممکن است متوجه شوید که به جای حرکت به سمت محل قرار، رفتار مخربی مانند جواب دادن تلفن انجام می‌دهید.

از سوی دیگر، می‌توانید درک کنید که چه امری باعث می‌شود تا بعداً رفتار مثبت و مورد قبول در جهت انجام کار را انجام دهید. یک تصمیم کوچک مثبت، برای ما می‌تواند باز گذاشتن پوشه مربوط به انجام کار در رایانه باشد. با این کار وقتی پس از استراحت به سراغ رایانه خود می‌روید، احتمال انجام کار بالاتر می‌رود. اگر این کار را انجام دهید، به سراغ کار می‌روید و اگر انجام ندهید، سراغ آن نمی‌روید. این امر از تخریب خود جلوگیری می‌کند. درک روان و شیوه تفکر و الگوهای شخصی‌تان، می‌تواند بسیار رضایت بخش و کمک کننده باشد.

تمرین پذیرش و مراقبت از خود داشته باشید

انجام تغییرات در زندگی‌تان، نیازمند زمان و انرژی می‌باشد. بعضی افراد گول این فکر خود ر می‌خورند که: «زمانی که نظم بیشتر یا بازدهی بالاتری داشته باشم، آن‌گاه مراقبت بیشتری از خود خواهم کرد.» اما اگر انرژی زیادی از دست داده‌اید و خسته هستید، برعکس این فکر عمل کنید. به خود اجازه دهید قبل از این‌که فکر کنید استحقاق لذت را دارید یا نه، لذت بیشتری را تجربه کنید. در غیر این صورت، بیشتر در مواجهه با کارها، کمرتان خم می‌شود و شروع به رفتارهای تخریب خود می‌کنید.

شیوه دیگری برای آزاد کردن ذهن و قسمت‌های شناختی و هیجانی مغز، تمرین پذیرش می‌باشد. از خود بپرسید: به جای نشخوار فکری یا گله کردن و نق زدن بر سر دیگران، چه قسمت‌هایی از واقعیت را می‌توانم بپذیرم؟ این تمرین می‌تواند پذیرش صفات خاص شریک عاطفی‌تان باشد، خطاهای انسانی گاه و بی‌گاه، تغییرات در محل کار یا این موضع باشد که کودکتان غذایی را یک روز دوست دارد و روز دیگر خیر. زمانی که بتوانید عصبانیت، اضطراب و کلافگی را کنار بگذارید و به آن‌ها نچسبید، تمرکز و انرژی بیشتری برای کار بر روی رفتارهای مخرب خود خواهید داشت.

اگرچه رفتارهای فرد برای تخریب خود ممکن است با دیگری فرق داشته باشد، این راهکارها می‌تواند در شناسایی رفتارهای مخرب‌تان و نحوه‌ی مواجهه با آن‌ها به شما کمک کند. با دنبال کردن این نکات، می‌توانید انرژی و تمرکز خود را صرف کاوش فرصت‌های جدید، کار کردن با بازدهی بالاتر و بهبود بخشیدن به روابط کنید.

منبع راهکارهای مقابله با تخریب خود

فهرست