ترس از تنهایی

ترس از تنهایی و عواقبی که می‌تواند داشته باشد

ترس از تنهایی و عواقبی که می‌تواند داشته باشد

در این روان‌نوشته، قصد داریم درباره ترس از تنهایی صحبت کنیم، زیرا که ممکن است باعث اشتباهات اثرگذاری در زندگی ما شود. ما باید این ترس و پیامدهای آن را بشناسیم. گرچه استفاده کردن از فردی دیگر برای کم کردن ترس‌هایمان، بدبینانه به نظر می‌رسد، اما بسیاری از افراد به همین دلیل به دنبال ازدواج و رابطه می‌روند.

پژوهشی در دانشگاه تورنتو به دنبال چگونگی اثر ترس از تنهایی به عنوان یک مشوق، بر ازدواج بود. یافته‌های این پژوهش مشخص کرد که 40 درصد از افراد شرکت کننده، از نداشتن یک همراه و یاور بلند مدت و 11 درصد از گذران عمر به تنهایی، می‌ترسیدند.

این پژوهش نشان می‌دهد ترس از تنهایی، ممکن است به این امر منجر شده باشد که شرکت‌کنندگان با افرادی ازدواج کرده باشند که در بعضی از جهات، سطح کیفیت پایین‌تری از خودشان داشته باشند (مانند حمایت هیجانی، برابری هوشی یا ظاهر جسمانی و قیافه). به‌علاوه، محققان دریافتند که این ترس، دلیل اصلی بازگشت افراد به سمت پارتنرها و شرکای قبلی خود و تلاش برای از سرگیری روابط به آن‌ها می‌باشد.

اثر ترس از تنهایی بر انتظارات افراد

ترس از تنهایی معمولاً با ترس از گذران عمر و پیر شدن به تنهایی، همراه است. زیرا افراد معمولاً درباره آینده خود بدبین هستند و افسانه‌ها و خرافات مختلف درباره پیرشدن و گذران عمر را باور می‌کنند. یک تحقیق نشان داد که 57 درصد از جمعیت بین 18 تا 64 سال، انتظار داشتند در پیری حافظه خود را از دست بدهند. در حالی که فقط 25 درصد از افراد بالای 65 سال، در عمل بخشی از حافظه خود را از دست می‌دهند. همچنین، در حالی که 42 درصد از این افراد انتظار داشتند در پیری به بیماری جدی مبتلا شوند، فقط 21 درصد از افراد 65 سال به بالا، به بیماری‌های جدی مبتلا می‌شوند. این نتایج نشان می‌دهد که ترس جوانان و بزرگسالان جوان‌تر از بیماری و مشکلات جسمی در سنین پیری، بیشتر از چیزی است که عملاً اتفاق می‌‍افتد.

اهمیت مقابله با ترس از تنهایی

در ادامه، پنج دلیل برای مقابله و مبارزه با این ترس عنوان می‌شود. این دلایل، تنها بخشی از دلایل مختلف مقابله با آن می‌باشد.

1- انتخاب اشتباه شریک زندگی

ترس از تنهایی می‌تواند منجر به اشتباهات جدی و انتخاب‌های نادرستی در زمینه انتخاب شریک زندگی شود (یا حتی شروع یک رابطه به صورت کوتاه مدت و یا رابطه‌ای که نیاز نداری به آن نداریم). ممکن است به خاطر ترس از تنهایی، منتظر کاندیدها و افراد مناسب نمانیم. ممکن است حتی متوجه نشویم که وقتی تنها هستیم، حس بهتری داریم تا زمانی که با افراد با ویژگی‌های نامتناسب با انتظارات و شخصیتمان هستیم.

2- عدم توجه به نیازهای خود

با داشتن ترس از تنهایی، ممکن است به نیازهای خود توجه نکنیم و از این نیازها دفاع نکنیم. در بهترین حالت، با فردی وارد رابطه می‌شویم که از حس تنهایی کمتر می‌ترسد و برخی نیازهای ما در این رابطه تأمین یا برطرف شود. اگر زوج شما احساس کند جایی برای رفتن ندارید و به این رابطه نیاز دارید، حالت نامتعادلی در این رابطه شکل می‌گیرد و رشد می‌کند. این حس وابستگی به رابطه و فرد، به خاطر ترس از تنهایی منجر به ناراحتی بیشتر شما در طول زمان می‌شود.

3- ترس از تنهایی و احساس از دست دادن فرصت‌ها

ترس از تنهایی یکی از عوامل اصلی ایجاد ترس از دست دادن فرصت‌ها می‌باشد. افرادی که به خاطر ترس از تنهایی، به آسانی و بدون فکر زیاد، آزادی خود را محدود کرده‌اند همیشه به گذشته خود نگاه می‌کنند و به این فکر می‌کنند که چه چیزهایی را از دست داده‌اند. این حالت، به این خاطر است که افراد واقعاً نسبت به دستاوردهای خود و چیزهایی که دارند، حس رضایت ندارند و از آن‌ها راضی نیستند.

4- کسب نکردن شناخت کافی ازخود

ترس از تنهایی همچنین ممکن است به این معنی باشد که ما فرصت شناخت کافی از خود را نخواهیم داشت. حضور دائمی همراهانی که کاملاً متناسب با انتظارات و شخصیت ما نیست، می‌تواند کاوش درونی افراد را متوقف کند. در این صورت ما نمی‌توانیم احساسات و افکار خود را به صورت مناسب کاوش کنیم، در حالی که در غیر این صورت، تنهایی اجازه این امر را به ما می‌دهد.

5- ترس از تنهایی و پایین آوردن انتظارات

ترس از تنهایی ممکن است منجر به انتخاب چیزهای متوسط در دیگر زمینه‌های زندگی نیز شود. وقتی ما از چیزی که واقعاً می‌خواهیم دست می‌کشیم، ممکن است به این امر عادت کنیم و به دنبال گزینه‌های متوسط و امن‌تر در کارهای دیگر برویم. این اتفاق به این خاطر رخ می‌دهد که عادت می‌کنیم انتظارات خود را پایین و پایین‌تر بیاوریم و تلاشی در جهت تحقق اهدافمان نکنیم.

آیا تنها بودن بد است؟

پژوهشی دیگر نشان می‌دهد که بسیاری از افرادی که در رابطه هستند، احساس تنهایی می‌کنند. همچنین بسیاری از افرادی که زمان نسبتاً مناسبی مجرد بوده‌اند، بهتر می‌توانند با حس تنهایی در زندگی کنار بیایند. پس افراد مجرد نیز می‌توانند خوشحال باشند و از زندگی خود رضایت داشته باشند. در نهایت، باید توجه داشت که نیازی نیست به خاطر ترس از تنهایی ، وارد روابط بعضاً اشتباه شد.

مطالعه بیشتر

فهرست